Szukaj
Reklama

Informacje o Smart

Smart to jedna z najmłodszych marek motoryzacyjnych na europejskim rynku, która obecnie wchodzi w skład koncernu Daimler, a za jej powołaniem stoi Nicolas Hayek, znany przede wszystkim z produkcji zegarków marki Swatch.

Historia Smarta

Nicolas Hayek wpadł na pomysł stworzenia małego, a przy tym modnego samochodu, przeznaczonego głównie do ruchu miejskiego. Jak przekonywał, samochód ten powinien mieć niewielkie gabaryty zewnętrzne, w środku którego zmieściłyby się dwie osoby oraz skrzynka piwa, a przy tym powinien być komfortowy i bezpieczny jak większe modele oraz kosztować tyle, co auta z rynku wtórnego. Hayek chciał, by model ten pod względem stylistycznym bazował na pomyśle autorstwa Johanna Tomforde z 1972 r.

Poszukując partnerów do realizacji swoich planów, Hayek zdołał przekonać na początku lat 90. władze Daimlera. Powstała nawet spółka Mercedes-Swatch, jednak po krótkim czasie drogi obu firm się rozeszły. Kiedy już wydawało się, że współpraca z Daimlerem nie będzie realizowana, w 1994 r. powołano do życia spółkę Smart. Nazwa ta jest skrótem od Swatch Mercedes art.

Modele Smarta

Pierwszym modelem nowej marki należącej do Daimlera był Smart Fortwo. Ten dwumiejscowy model pojawił się na rynku pod koniec 1997 r. Na bazie tego modelu w 2002 r. stworzono roadstera o nazwie Crossblade, który nie posiadał m.in. dachu oraz przedniej szyby. Powstało tylko 2000 egzemplarzy tego auta. W następnym roku do oferty Smarta Fortwo dołączyła odmiana cabrio. Od 2012 r., kiedy na rynku dostępna była już druga generacja Fortwo, do seryjnej produkcji trafiła elektryczna odmiana tego modelu. Z kolei trzecia generacja Smarta Fortwo, dostępna w sprzedaży od 2014 r., powstała we współpracy z Renault i była bliźniaczym modelem z Renault Twingo.

Od 2004 do 2006 r. oferowany był także nieco większy i przede wszystkim czterodrzwiowy Smart Forfour, który był bliźniaczym modelem z Mitsubishi Coltem. Po ośmiu latach przerwy Smart Forfour wrócił do oferty, będąc już przedłużoną odmianą mniejszego Smarta Fortwo.

Trzecim modelem w historii marki był dwuosobowy Smart Roadster, produkowany w latach 2003-2005.

Od 2002 r. Smart współpracuje z firmą Brabus, która przygotowuje wersje specjalne modeli Smarta.

czytaj więcej
Reklama

Smart – wybierz model

Pokaż modele z silnikiem:
Reklama
Reklama

Testy zderzeniowe Smart

Euro NCAP Logo
Najnowsze testy zderzeniowe modeli Smart przeprowadzone przez Euro NCAP.
Średnia ocena