Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 I Sedan

Przebieg: 146 tys. km
Okres użytkowania: niecały rok
Alfa Romeo 159 I Sedan 1.9 JTDM 16v 150 KM 110 kW - Oceń swoje auto
Co pozytywnie zaskoczyło oceniającego:
Inne : W aucie po prostu się zakochałem. Dlatego je kupiłem. Czas pokaże, czy miłość ta się nie ulotni :) Na razie jeżdżę 2 miesiące i nie jest źle...
Uciążliwe usterki zgłoszone przez oceniającego:
Karoseria : Słaby lakier
Układ elektryczny : Zdarzają się drobne awarie elektroniki - np. system kluczyka elektronicznego i blokady kierownicy
Silnik : \"Telepiący\" start diesli 1.9 JTDm
Autu, tak jak pisałem, trzeba trochę wybaczać, ale rekompensuje to wszystko jego ogólny odbiór i wizerunek. Naprawdę prezentuje się dobrze zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. A trzeba przyznać, że przy tym nie jest bardzo awaryjne, co potwierdzą pewnie prawie wszyscy użytkownicy. Poważne awarie zdarzają się rzadko. Radzę przejrzeć subforum poświęcone Alfie 159 na forum alfaholicy. Można ten samochód polecić, w przeciwieństwie do Alfy 156. Ja przy kupnie zastanawiałem się pomiędzy Alfą 159, VW Passatem B6 oraz Audi A4 B7. Padło na Alfę, ale każdy musi sam zdecydować.
Wrażenia
Mam auto w wersji Belgia Depot, które ma moc obniżoną komputerowo do 136 KM (1.9 JTDm 16V). Jeżeli chodzi o kulturę pracy silnika JTDm (wiem, że w tym momencie niektórym się bardzo narażę) ustępuje kulturze pracy 1.9 TDI. Miałem okazję jeździć Golfem V (2006 r.) z silnikiem 1.9 TDI 102 KM. Silnik ten jest słabiej słyszalny zarówno na zewnątrz jak i w aucie, a poza tym odpalanie nie powoduje \"telepania\" całym autem, co w mojej Alfie jest bardzo zauważalne - podobno jest to taka uroda tych silników. Silnik pracuje typowo \"po dieslowsku\" - tzn. słychać wyraźnie klekot. Nie ma co ukrywać, że Alfa 159 jest samochodem bardzo ciężkim i 1.9 JTDm nie czyni z tego auta rakiety. Mocy często brakuje, jednak z drugiej strony auto nie jest zawalidrogą. Zależy po prostu, czego kto oczekuje. Elastyczność silnika jest dobra, aczkolwiek nie do przesady. Wadą tych silników są słynne zacierające się klapy wirowe w kolektorze ssącym (podobnie jak w innych autach z tymi silnikami - np. Vectra C, Saab 9-3).
Skrzynia biegów w Alfie 159 jest produkcji GM. Jest to, z tego co wiem, taka sama skrzynia jak np. w Vectrach C. Praca samej skrzyni jest ok., z tym że bardzo głośno słychać przełączanie biegów. Jak kupiłem auto to pomyślałem sobie, że coś jest nie tak ze skrzynią albo ze sprzęgłem. Mianowicie przy zmianie biegów i puszczaniu sprzęgła słychać delikatne puknięcie. Okazało się, że to normalne i wszystkie tak mają. Poza tym lewarek działa z wyraźnym oporem. Trzeba użyć stosunkowo dużo siły żeby bieg zmienić. Ruchy lewarka wiążą się natomiast z delikatnymi zgrzytnięciami od czasu do czasu. Po lekturze forum Alfy 159 okazało się, że ten typ tak ma. Generalnie jednak nie jest źle.
To jest zdecydowanie mocna strona Alfy Romeo 159. Samochód doskonale trzyma się drogi i ma bardzo precyzyjny układ kierowniczy. Zawieszenie jednak, jak na mój gust jest twarde. Auto sprawia wrażenie \"wyciosanego z bloku metalu\" a nie \"poskładanego z części\". Jest niezwykle sztywną konstrukcją. Ma to swoje wady ale i zalety. Potwierdzam jednocześnie opinię, że nie jest to auto stworzone do jazdy po Polsce. Trzeba jednak przyznać, że zawieszenie jest bardzo wytrzymałe - bez problemu wytrzymuje bez remontu przebiegi powyżej 100k km. Jest to bardzo duży przeskok jakościowy w stosunku do Alfy 156. Problemem tych aut są psujące się maglownice. Powoduje to tarcie i luzy na układzie kierowniczym i prędzej, czy później wymaga wymiany. Nie jest to tania impreza w ASO, jednakże dobrą wiadomością jest to, że większości przypadków maglownice da się zregenerować, a koszt zabawy to kilkaset złotych.
2,0
Widoczność do tyłu jest niemalże zerowa (piszę o wersji sedan). W moim aucie nie ma czujników parkowania, co powoduje że cofanie zawsze odbywa się na czuja, gdyż przez tylną szybę nie jest się w stanie niczego zobaczyć. Do przodu jest w miarę ok, z tym że przód Alfy 159 jest bardzo długi, co wymaga przyzwyczajenia. Nie jest to może związane z widocznością, ale trzeba wspomnieć, że auto jest raczej mało zwrotne. Najbardziej dokuczliwe jest to na parkingach w galeriach handlowych i podczas parkowania na mieście. Trzeba się dobrze nakręcić, żeby wjechać \"w dziurę\" ponieważ auto ma słaby skręt. Widoczność na boki jest dobra, z tym że nie ma to większego znaczenia.
Wszystkie przełączniki są generalnie na swoich miejscach, ale mam kilka zastrzeżeń. Po pierwsze - umiejscowienie włączników świateł przeciwmgielnych po lewej stronie kierownicy. Są one umieszczone za nisko i praktycznie ich nie widać. Żeby je włączyć trzeba koniecznie oderwać wzrok od drogi i po prostu ich szukać. Po drugie - panel klimatronika jest zasłaniany przez lewarek skrzyni biegów. Utrudnia to widoczność, a także manewrowanie palcami przy panelu, gdy jedziemy np. na 3 lub 5 biegu. Dość dziwnym rozwiązaniem jest także to, że w wersjach przedliftingowych bagażnik da się otworzyć tylko z kluczyka albo przyciskiem ze środka auta. W poliftowych wersjach jest to już możliwe poprzez naciśnięcie znaczka na klapie bagażnika. Warto też zwrócić uwagę na dość małą ilość schowków. Zapomnijcie o jakichkolwiek uchwytach na napoje. Schowek pasażera jest bardzo malutki i nieustawny. Poza tym jest generalnie ok. i nie ma się już do czego przyczepić. Fotele są bardzo wygodne i nie męczą na długich trasach (szukajcie wersji ze skórzaną tapicerką, bo fotele materiałowe wyglądają bardzo kiepsko szczególnie w wersjach przed liftingiem). Bagażnik wcale nie jest mały i w zupełności wystarcza - minusem jest tylko malutki otwór załadunkowy.
Nie ma z tym żadnego problemu. Auto doskonale chłodzi i szybko się nagrzewa - a przypomnę, że mam diesla. Doskonałym rozwiązaniem jest dodatkowy duży wylot powietrza na górze deski rozdzielczej. Pod tym względem naprawdę nie ma się do czego przyczepić, tym bardziej że mam wersję wyposażoną w nawiewy na tył dla pasażerów (nie mają tego najuboższe wersje - Impression, które zdecydowanie wszystkim ODRADZAM).
Daję piątkę, ponieważ dla mnie przestrzeni jest dokładnie tyle, ile potrzeba. Nie jest jej może tyle, ile oferuje Passat B6 ale to już jest kwestia potrzeb. Auto nie jest super przestronne ale na pewno nie jest ciasne. Również z tyłu nie ma tragedii. Nie zgodzę się z wieloma redaktorami gazet motoryzacyjnych, którzy ubolewają nad małą ilością miejsca z tyłu. Osoby o wzroście do 185 cm nie mają ŻADNYCH problemów z wygodnym usadowieniem się i podróżą. Miejsca jest tyle, ile w typowej limuzynie klasy średniej, co jest tym ważniejsze, że mamy do czynienia, z bądź co bądź, autem o sportowych aspiracjach.
Jak na diesla nie jest źle. Choć muszę z czystym sercem przyznać (niektórzy będą źli :P), że w Golfie V 1.9 TDI 102 KM jest ciszej, a jest to auto mniejsze i teoretycznie gorszej klasy więc gorzej wyciszone. Nie ma jednak co narzekać.
Przy mojej jeździe auto średnio pali ok. 8L/100 KM. Jeżdżę głównie po mieście + weekendy dłuższe wyjazdy. Nie jest źle zważywszy, że auto jest bardzo ciężkie (niewiele lżejsze od np. BMW 5 E60 z rzędową szóstką). Alfa nie jest mistrzem oszczędności, ale chyba nie o to tutaj chodzi. Jeśli ktoś chce jeździć naprawdę tanio, to niech sobie kupi Focusa w dieslu. Na dłuższych trasach, przy spokojnej jeździe spokojnie można zmieścić się w 6,0 - 6,5 L/100 KM, co nie jest złym wynikiem. Ceny napraw, części i materiałów eksploatacyjnych w ASO nie są niskie. Ja osobiście nie serwisuję auta w ASO, ale i tak nie jest tanio. Z drugiej strony auto nie przysparza na razie jakichś większych problemów. Sam serwis silnika i ceny części do niego nie są kosmiczne, gdyż jest to konstrukcja GM stosowana także w wielu innych autach (np. Saab, Opel).
Auto dużo traci na wartości - mówię o kupnie nowego. Cena nowych to wydatek powyżej 100-110 tys. zł. Auta używane oczywiście szybciej tracą wartość niż BMW czy Audi, ale jednak utrata nie jest już tak duża, jak w przypadku starszych Alf. Samochód wśród osób, które znają się na motoryzacji uchodzi za niezły, dlatego trzyma cenę. Jeżeli myślicie, że kupicie wypasioną Alfę taniej od Opla Vectry, Forda Mondeo a nawet VW Passata to możecie się grubo pomylić. Ceny tych aut są na poziomie typowych przedstawicieli segmentu D. Nic taniej...
Reklama
Jest to auto, któremu niestety trzeba trochę wybaczać :) Ostatnio np. spadło mi prawie nowe koło pasowe. Na szczęście obyło się bez szkód, jednakże jest to sytuacja nieprzyjemna. Zdarzają się też drobne awarie elektroniki - takie jak np. awarie elektrycznej blokady kierownicy, awarie czytnika kluczyka elektronicznego. Nie są to awarie, które unieruchamiają auto i da się z nimi żyć bez wymiany (blokada - 800 zł, czytnik TEG - 1300 zł), ale jest to trochę nieprzyjemne. Poza tym auto jest dość niezawodne, jak na nowoczesne konstrukcje naszpikowane elektroniką. Ja mam auto 5-letnie więc nie można oczekiwać, że będzie zupełnie bezawaryjne. Słabą stroną jest też jakość lakieru auta. Na masce po jakimś czasie zawsze pojawią się odpryski od kamyczków, co sprawi, że prędzej, czy później trzeba ją będzie pomalować na nowo - odpryski są czasem tak mocne, że przebijają nawet podkład. Poza tym naprawdę NIE JEST ŹLE.
Poważnych usterek jak na razie nie było i mam nadzieję, że tak zostanie. Auto jest dużo dojrzalszą konstrukcją, niż awaryjna Alfa 156. Bardzo dużo części mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych auta jest takich samych jak w Oplu Vectra C.

Zużycie paliwa 1.9 JTDM 16v 150KM 110kW [l/100km]

6,9

Minimalne średnie zużycie paliwa

6,5

Maksymalne średnie zużycie paliwa

8,5

Minimalne zużycie paliwa przy oszczędnej jeździe

5,7

Fabryczne średnie zużycie paliwa

6,5
Zobacz więcej na temat zużycia paliwa
Zobacz raport zużycia paliwa tego kierowcy
Czy ocena była przydatna?
Dyskusja
Ładowanie komentarzy...
×

Szanowny Użytkowniku,
Prosimy o poświęcenie kilku chwil na zapoznanie się z poniższą informacją.

Klikając w krzyżyk lub przycisk przejdź do serwisu, akceptujesz niżej przedstawioną Politykę prywatności oraz wyrażasz zgodę na nasze działania oraz działania naszych partnerów w niej opisane.

Polityka prywatności

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych w naszym portalu przez AutoCentrum.pl S.A. oraz naszych Zaufanych Partnerów.

I. Administrator

Administratorem danych osobowych udostępnianych w ramach witryny www.autocentrum.pl jest spółka będąca właścicielem portalu, czyli AutoCentrum.pl S.A. Nasza siedziba mieści się w Krakowie (30-347) przy ulicy Kapelanka 6a/14. Możesz się z nami skontaktować pod adresem e-mail: [email protected]

W zakresie danych wysyłanych bezpośrednio do naszych Zaufanych partnerów, administratorami danych są podmioty, którym dane są udostępniane.

II. Dane osobowe

Zgodnie z RODO dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W ramach autocentrum.pl gromadzimy je w postaci: adresów e-mail, numerów IP i loginów do konta użytkownika, płci, numerów telefonów, a także danych osobowych zawartych w podpisie w ramach konta użytkownika. Jeśli jako avatar ustawiono wizerunek osoby – również jest to dana osobowa. Możemy zbierać jeszcze inne dane, które nam udostępniasz w ramach poszczególnych funkcjonalności naszej witryny internetowej (np. w ramach kampanii promocyjnych, konkursów itp.). W tym wypadku będziesz o tym poinformowany. Dane osobowe są gromadzone również w plikach Cookies, Local Storage.

Pamiętaj, że nie jesteśmy administratorem wszystkich danych, które udostępniasz w ramach naszej witryny. Dane udostępniane w ramach formularzy zawierających zapytania są przesyłane bezpośrednio do podmiotów trzecich. To samo dotyczy wyświetlanych reklam, bowiem kiedy w nie klikniesz, Twoje dane osobowe są przesyłane bezpośrednio operatorowi reklamy, który jest jednym z naszych Zaufanych Partnerów. Nie mamy dostępu do tych danych, ani nie przetwarzamy ich w żaden sposób. Administratorami tych danych są te podmioty, którym je udostępniasz w przez wysłanie formularza lub kliknięcie w reklamę.

Udostępnienie nam danych osobowych nie jest warunkiem przewidzianym w ustawie i jest całkowicie dobrowolne. Pamiętaj jednak, że brak podania nam danych osobowych może uniemożliwić Ci korzystanie z niektórych naszych usług, a także spowoduje, że nie będziemy mogli dostosować wyświetlanych treści do Twoich preferencji i zainteresowań.

III. Na jakiej podstawie i w jakim celu przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Przede wszystkim przetwarzamy je po to, żebyś mógł korzystać z naszej witryny internetowej i w celach statystycznych. Jeśli korzystasz z usług wymagających rejestracji, Twoje dane które nam udostępniasz (adres e-mail, czy Twój identyfikator w portalu oraz inne dane udostępniane w ramach konta użytkownika), są przetwarzane w celu realizacji tej usługi.

W związku z faktem, że nasza działalność w znacznym zakresie związana jest ze statystykami odwiedzin portalu, przetwarzamy Twoje dane osobowe również w celach statystycznych.

Portal utrzymuje się dzięki reklamom emitowanym przez reklamodawców. Dlatego, aby dopasować wyświetlaną treść w tym reklamy, do Twoich zainteresowań, w tym celu przetwarzamy dane osobowe w sposób zautomatyzowany.

Twoje dane osobowe przetwarzamy jedynie na podstawach wskazanych w RODO. Przetwarzanie, które jest wykonywane w ramach korzystania z autocentrum.pl jest oparte na trzecich z nich:

a) Jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Twoja zgoda jest wymagana, jeśli przekazujemy Twoje dane osobowe podmiotom trzecim. To samo dotyczy przetwarzania Twoich danych bezpośrednio (bez naszego pośrednictwa) przez operatorów reklam, głównie w celach marketingowych, w tym dostosowania wyświetlanych treści na podstawie analizy Twoich zachowań podejmowanych w ramach naszej witryny. Dotyczy to sytuacji, gdy podmiot trzeci chce pokazać Ci ofertę na produkty, którymi się interesujesz, lub dotyczące ich reklamy.

Na tej podstawie Twojej zgody przetwarzamy również dane, które udostępniłeś nam w ramach formularzy, które znajdziesz na naszych stronach internetowych. Są to dane takie jak: adres e-mail, Twoje imię i nazwisko, pseudonim, numer telefonu.

Operatorzy reklam przetwarzają dane identyfikacyjne i statystyczne zapisywane w Cookies i Local Storage, które samodzielnie gromadzą w ramach wykorzystania udostępnionych im powierzchni reklamowych na naszej witrynie.

Zapewniamy Cię, że nikt inny nie korzysta natomiast z naszej bazy danych zawierającej Twój adres e-mail i inne dane dotyczące konta użytkownika.

b) Jeśli przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów.

Sposób prezentowania treści w ramach naszej witryny wymaga, abyśmy mogli dopasować ją do Twoich potrzeb i zainteresowań. Dzięki temu staje się ona atrakcyjniejsza. Jednak w tym celu musimy móc przetwarzać dane osobowe w celu prowadzenia statystyk, analizowania Twoich zainteresowań na podstawie treści które przeglądasz, czy reklam w które klikasz. Ta podstawa prawna daje nam takie możliwości.

Nadto na tej podstawie przetwarzamy dane w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony Twoich danych osobowych. Dlatego przetwarzanie Twoich danych osobowych w tym zakresie jest konieczne, aby przykładowo zapobiegać niepowołanym logowaniom do Twojego konta użytkownika.

W ramach tej podstawy możemy również prowadzić marketing bezpośredni własnych produktów lub usług, przez np. wysyłkę newslettera na adres mailowy, z którego się logowałeś.

W tym zakresie przetwarzamy dane zawarte w plikach Cookies, Local Storage oraz Twój adres e-mail.

Na tej podstawie nie przetwarzamy natomiast Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez podmioty trzecie.

c) Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne dla wykonania umowy lub podjęcia działań na Twoje żądanie.

Jeśli korzystasz z naszych usług podajesz nam dane, które następnie są wykorzystywane w celu realizacji umowy, w której zobowiązaliśmy się do ich świadczenia. Pamiętaj, że zakładając konto i akceptując regulamin, zawieramy umowę. Przykładowo podajesz nam adres e-mail, twój login i podpis przy rejestracji konta użytkownika. Na tej podstawie korzystamy z udostępnianych danych jedynie w zakresie niezbędnym dla realizacji naszej części zadania.

IV. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?

1. Dane osobowe przekazujemy naszym Zaufanym Partnerom dzięki którym możemy prowadzić naszą witrynę. Nasi Zaufani Partnerzy udostępniają Twoje dane innym administratorom -podmiotom zlecającym kampanie reklamowe, a także podmiotom dokonującym analizy przeprowadzonych kampanii reklamowych.

Do naszych partnerów należą:

• Netsprint S.A. (z siedzibą w Warszawie (00-609), al. Armii Ludowej 26, www.netsprint.eu, polityka prywatności)
  • Way2Grow (z siedzibą w Krakowie (31-539), ul. Kotlarska 6/15, www.way2grow.eu, [email protected])
  • Ströer Digital Media (z siedzibą w Warszawie (00-844), Plac Europejski 2, www.stroer.pl, [email protected])
  • Adrino (z siedzibą w Warszawie (00-695), ul. Nowogrodzka 42, www.adrino.pl, [email protected])
  • Sovrn (z siedzibą w Londynie (W1T 3NA), 40 Berners Street, 4th Floor, Newlands House, Fitzrovia, Wielka Brytania, www.sovrn.com, [email protected])
  • Smart55 sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie (00-020), ul. Chmielna 2/31, www.smart55.com)
  • Grupa PGD sp. z o.o. (z siedzibą w Krakowie (30-403), ul. Rzemieślnicza 26, www.pgd.pl, [email protected])
  • Auto Direct S.A. (z siedzibą w Warszawie (03-199), ul. Modlińska 61, [email protected], www.autosalon24.pl)
  • Auto Centrum Golemo sp. j. (z siedzibą w Krakowie (30-348), ul. Grota Roweckiego 6, www.golemo.pl)
  • AAA Auto sp. z o.o. (z siedzibą w Piasecznie (05-500), ul. Okulickiego 3, www.aaaauto.pl, [email protected])
  • Adform A/S (z siedzibą w Kopenhadze, Wildersgade 10B, 1. sal. 1408, Dania, www.adform.com, [email protected])
  • AppNexus Inc. (z siedzibą Nowym Jorku (NY 10010), 28 West 23rd Street Floor 4, USA, www.appnexus.com)
  • Clickonometrics Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie (02-952 ), ul. Wiertnicza 89, www.clickonometrics.com, [email protected])
  • Criteo (z siedzibą w Paryżu (75009), 32 Rue Blanche, Francja, www.criteo.com, [email protected])
  • TVN S.A. (z siedzibą w Warszawie (02- 952), Wiertnicza 166, [email protected], polityka prywatności)
  • iBILLBOARD Poland Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie (00-657), Pl. Konstytucji 5/75, www.ibillboard.com, [email protected])
  • Oath (z siedzibą Sunnyvale (CA 94089), 701 First Avenue, www.oath.com)
  • Onnetwork Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie (01-445), ul. Erazma Ciołka 13, lok.210, www.onnetwork.tv, polityka prywatności)
  • PubMatic, Inc. (z siedzibą w Redwood City (CA 94063), 305 Main Street, USA, www.pubmatic.com)
  • Smart AdServer (z siedzibą w Paryżu (75009), 66 rue de la Chaussée d’Antin, Francja, www.smartadserver.pl, [email protected])
  • Teads SA. (z siedzibą w Paryżu (75006), 97 rue du Cherche midi, Francja, www.teads.tv, [email protected])
  • The Trade Desk, Inc. (z siedzibą w Ventura (CA 93001), 42 N. Chestnut Street, USA, www.thetradedesk.com, [email protected])
  • Xaxis (z siedzibą w Nowym Jorku (NY 10017), 466 Lexington Avenue, USA, www.xaxis.com, [email protected])

Wyżej wymienionym Zaufanym Partnerom przekazujemy dane:

• w celach marketingowych, w tym w celu zautomatyzowanego przetwarzania polegającego na profilowaniu behawioralnym (czyli innymi słowy analizowaniu podejmowanych przez Ciebie działań w kontekście dopasowania wyświetlanych treści do Twoich preferencji),
  • w celach statystycznych,
  • w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie i przedstawienia oferty na interesujący Cię produkt,
  • w celu udostępniania danych osobowych innym administratorom, w szczególności podmiotom zlecającym kampanie reklamowe, a także podmiotom dokonującym analizy przeprowadzonych kampanii reklamowych.

W powyższych celach przetwarzane są dane zawarte w plikach Cookies i Local Storage. Jeśli udostępniłeś dane kontaktowe w formularzu kierowanym do adresata zewnętrznego, to w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie lub przedstawienia oferty, dane te będzie przetwarzał podmiot, do którego się zwróciłeś.

W celach ściśle statystycznych Twoje dane zawarte w Cookies i Local Storage udostępniamy:

• Google LLC (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA, www.google.pl, [email protected]).
  • Gemius S.A. ( z siedzibą w Warszawie (02-019), ul. Grójecka 1/3, www.gemius.pl).
  • WhitePress sp. z o.o. (z siedzibą w Bielsku Białej (43-400), ul. Legionów 26/28, www.whitepress.pl, [email protected]).

2. Twoje dane osobowe są również przekazywane bezpośrednio do podmiotów niebędących naszymi Zaufanymi Partnerami, których formularze kontaktowe są zamieszczone w ramach naszej witryny. Nie mamy dostępu do tych danych ani nie przechowujemy ich w żaden sposób. Lista tych podmiotów nie jest stała, zaś informację o nich znajdziesz przy okazji wypełniania formularza.

Szczegółowe informacje dotyczące postępowania z danymi osobowymi przez naszych Zaufanych Partnerów i inne podmioty, którym udostępniasz dane osobowe znajdziesz w dokumentach takich jak polityki prywatności, regulaminy czy informacje dotyczące Cookies, znajdujących się na ich stronach internetowych.

V. Cookies i Local Storage

Korzystamy oczywiście z ciasteczek. Ciasteczka to nic innego, jak pliki znajdujące się na Twoich urządzeniach, które zawierają interesujące nas informacje w postaci unikalnych danych identyfikujących Twoje urządzenie oraz danych statystycznych dotyczących podejmowanych przez ciebie działań w ramach naszej witryny. Używamy również Local Storage. To technologia pozwalająca zapisać takie same dane jak w ciasteczkach w pamięci Twojej przeglądarki internetowej.

Po co nam Cookies i Local Storage? Dzięki informacjom w nich zawartym możemy sprawić, że nasza witryna będzie dla Ciebie bardziej atrakcyjna. Dzięki nim dopasujemy wyświetlane treści i reklamy do Twoich preferencji. W tym celu następuje zautomatyzowane przetwarzanie danych osobowych zwane profilowaniem, które polega na analizie Twoich zachowań w sieci.

Dzięki informacjom zawartym w Cookies i Local Storage możemy również sporządzać nasze statystyki, dzięki którym mamy informacje o ilości odwiedzających nas użytkowników oraz o tym jakie treści cieszyły się największą popularnością. Również dzięki nim wiemy jakich zgód udzieliłeś i jakie opcje zaznaczyłeś na naszej witrynie.

Dane zawarte w Cookies i Local Storage nie pozwalają na bezpośrednią identyfikację osoby fizycznej. Pozwalają zidentyfikować jedynie urządzenie, z którego korzystasz.

Wykorzystując powierzchnie reklamowe, które udostępniamy, z ciasteczek w ramach naszej witryny korzystają również nasi Zaufani Partnerzy – którzy używają ich w celu zbierania informacji w zakresie Twoich zachowań na naszym portalu, dzięki czemu mogą zaprezentować Tobie spersonalizowane reklamy, bez naszego pośrednictwa.

Jeżeli nie chcesz, aby jakiekolwiek Cookies były zapisywane na Twoim urządzeniu, możesz to zmienić to w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej. Możesz też usunąć w całości dane zapisane w postaci Cookies lub Local Storage.

VI. Twoje prawa

RODO modyfikuje Twoje uprawnienia dotyczące przetwarzania danych osobowych.

1. Prawo dostępu do danych osobowych.

Na Twoje żądanie udzielimy Ci informacji, czy przetwarzamy Twoje dane osobowe. Jesteśmy również zobowiązani, na oddzielne żądanie, udzielić bardziej szczegółowych informacji w zakresie: celów przetwarzania, kategorii danych osobowych, odbiorców danych lub ich kategorii, okresu przechowywania danych osobowych lub kryteriów jego ustalania, źródła pozyskania danych, o zautomatyzowanym przetwarzaniu danych osobowych i konsekwencjach takiego przetwarzania danych dla Twojej osoby. W przypadku przekazywania danych osobowych do Państwa trzeciego poinformujemy Cię również o stosowanym zabezpieczeniach.

2. Prawo do żądania kopii przetwarzanych danych osobowych.

Na Twoje żądanie sporządzimy kopię Twoich danych osobowych. Zostanie ona Ci udostępniona w popularnym formacie pliku informatycznego. Pierwsza kopia zostanie udostępniona bezpłatnie. Jednak za każdą kolejną możemy naliczyć opłatę w wysokości, którą określimy w oparciu o postanowienia RODO.

3. Prawo do sprostowania oraz usunięcia danych osobowych.

Jeśli okaże się, że Twoje dane osobowe są niepoprawne usuniemy nieprawidłowości. Zrobimy to z własnej inicjatywy – bądź, jeśli zwrócisz nam na to uwagę – na Twoje żądania.

Jeśli nie życzysz sobie przetwarzania Twoich danych osobowych usuniemy je z naszych baz danych. Pamiętaj jednak, że usunięcie niektórych danych może uniemożliwić nam świadczenie usług dla Ciebie – dotyczy to tych usług w związku z którymi konieczne jest przetwarzanie danych osobowych, które zostały udostępnione. Przykładowo, nie będziemy mogli świadczyć usług związanych z kontem użytkownika, jeżeli zażądasz usunięcia Twojego e-maila oraz loginu. Mimo Twojego żądania usunięcia będziemy jednak mogli przetwarzać niektóre dane osobowe na zasadach określonych w RODO.

4. Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych.

W przypadkach przewidzianych przez RODO, na Twoje żądanie ograniczymy przetwarzanie Twoich danych osobowych. Najprościej rzecz ujmując ograniczenie przetwarzania danych osobowych uniemożliwia ich wykorzystanie poza przechowywaniem. W takim przypadku jakiekolwiek inne działania na danych podlegających ograniczeniu przetwarzania, będą mogły być wykonywane jedynie za Twoją zgodą.

5. Prawo do żądania przekazania przetwarzanych danych osobowych.

Na zasadach przewidzianych w RODO możesz zażądać przekazania danych osobowych zapisanych w standardowym formacie pliku nadającym się do odczytu maszynowego. Jeśli Twoim celem jest przekazanie ich innemu administratorowi, prześlemy plik zawierający Twoje dane osobowe bezpośrednio do niego.

6. Prawo do sprzeciwu.

W niektórych przypadkach, nawet jeśli przetwarzamy dane osobowe zgodnie z prawem, bez Twojej zgody, możesz żądać od nas zaprzestania przetwarzania danych osobowych wnosząc sprzeciw. Będzie on uzasadniony, jeżeli wykażesz, że nasze zgodne z prawem działania mimo wszystko naruszają Twoje interesy, prawa lub wolności.

7. Prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Raz udzielona zgoda na przetwarzanie informacji nie jest udzielana na zawsze. Jeżeli z jakichkolwiek względów się rozmyślisz, możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. W takiej sytuacji, jeżeli nie będziemy mieli odrębnej podstawy przetwarzania, zaprzestaniemy wykorzystywania danych osobowych w tym celu, w jakim została wyrażona zgoda. Pamiętaj jednak, że cofnięcie zgody może czasem spowodować brak dostarczenia Ci interesujących treści lub informacji. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie poprzez modyfikację ustawień dostępnych w ramach naszej witryny pod tym adresem.

Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie danych osobowych, którego dokonywaliśmy przed jej wycofaniem.

8. Prawo do skargi do organu nadzorczego.

W związku z wejściem w życie RODO i dostosowaniem polskiego prawa do nowej rzeczywistości, organem nadzorującym w Polsce respektowanie Twoich praw w zakresie przetwarzania danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jeżeli uważasz, że przez nasze działania związane z przetwarzaniem danych osobowych Twoje prawa zostały naruszone możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

VII. Okres przechowywania danych osobowych.

Okres przechowywania danych osobowych różni się w zależności od celu, w jakim dane są wykorzystywane.

Twoje dane osobowe przetwarzane są na podstawie:

• udzielonej zgody przechowujemy aż do momentu jej cofnięcia.
  • W celu wykonania umowy – do momentu jej wygaśnięcia, jednak zgodnie z RODO, dane te mogą być przetwarzane po wygaśnięciu umowy, jeśli będzie to uzasadnione np. w celu dochodzenia roszczeń lub celach rozliczeniowych. Dane udostępnione dla wykonania umowy nigdy nie będą przechowywane przez okres dłuższy niż jest to konieczne.
  • Dane przetwarzane w dla realizacji naszego uzasadnionego interesu będą przetwarzane aż do momentu zgłoszenia przez Ciebie uzasadnionego sprzeciwu.

VIII. Przekazywanie danych poza obszar UE

Wymiana danych osobowych pomiędzy UE a USA odbywa się na zasadach tzw. Privacy Shield – czyli porozumieniu pomiędzy USA a Komisją Europejską, dzięki któremu stwierdzono, iż USA zapewniają należyty poziom ochrony danych osobowych w przypadku podmiotów, które zostały zarejestrowane jako spełniające kryteria Privacy Shield.

Twoje dane przekazywane są tym z naszych partnerów mających siedzibę w USA, którzy przystąpili do Privacy Shield.